Szkolenie dla wolontariuszy

0511 009W czwartek, 11 maja, wolontariusze hospicjum wraz z kandydatami, wzięli udział w kolejnym szkoleniu, które tym razem było bardzo praktyczne, ponieważ były to warsztaty obejmujące pielęgnację chorego, leżącego w łóżku.
W zakres tego szkolenia wchodziły min.: techniki wykonywania toalety chorego, higiena jamy ustnej, sposoby układania pacjenta niesamodzielnego, zmiana pościeli itd.
Poruszono takie kwestie jak profilaktyka przeciw odleżynowa, leczenie odleżyn – w tym rodzaje stosowanych środków leczniczych, nowe opatrunki które wchodzą do obiegu, a więc i nowe możliwości.

Pani Agata Strack, prowadząca warsztaty, jest jedną z naszych wolontariuszek.
W bardzo przystępny i praktyczny sposób pokazała jak zajmować się chorym zarówno na oddziale jak i w warunkach domowych.

Wolontariusze mieli możliwość poćwiczyć techniki układania pacjenta, techniki podnoszenia czy karmienia chorego niesamodzielnego.
Zrodziło się dużo pytań na które p. Agata Strack odpowiadała, np. co zrobić gdy chory nam się zakrztusi.

To praktyczne szkolenie było bardzo ważne, ponieważ żeby rzeczywiście skutecznie pomóc trzeba mieć jakąś wiedzę, bo pierwsza zasada mówi : pomóc a nie szkodzić – mówi p. Strack.

Dziękujemy za tak liczną obecność wolontariatu, która świadczy też o zainteresowaniu tym tematem.
Dziękujemy p. Agacie Strack, za przeprowadzone w tak przystępny sposób szkolenie.

Koordynatorzy wolontariatu: s. Nikodema Rewa, p. Renata Lepper Zalewska