X Ogólnopolska Konferencja Wolontariatu Hospicyjnego w Radomiu

1008 007„Idźcie i głoście w posłudze hospicyjnej” - pod tym hasłem odbyła się X Ogólnopolska Konferencja Wolontariatu Hospicyjnego w Radomiu, w dniach 6-8 października 2017r. w której mieliśmy możliwość uczestniczyć.

W piątek o godzinie 21:22 odbyła się Msza święta w intencji uczestników konferencji i hospicyjnych wolontariuszy pod przewodnictwem ks. Bpa Henryka Tomasika, poprzedzona nabożeństwem pokutnym i adoracją Najświętszego Sakramentu.
Poniżej wybrane myśli i przesłania z bardzo ciekawych wykładów, prowadzonych przez specjalistów, którymi pragniemy się podzielić:

• „Zamiast mówić o tym co widzimy, często mówimy o tym, co nam się wydaje, że widzimy” - dr Józef Binnebesel w czasie wykładu, o tym jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci;
  • „Żeby iść i głosić, trzeba mieć to coś w sobie. Zyskujemy naszą tożsamość poprzez spotkanie z innymi, przede wszystkim z Bogiem, ale i innymi ludźmi. W cierpieniu możemy odzyskać nowy rodzaj tożsamości, coś całkowicie nowego.” - wykład dr Krzysztofa Leśniewskiego.
  • ks. dr Jarosław Wojtkun powoływał się na Jana Pawła II, który mówił i pisał w obfitości, pełni życia, dotyczących wszystkich form i faz życia.: „Trzeba przejść na głębszy poziom, gdzie cierpienie może stać się bodźcem do osobowego wzrostu. Życie ma być darem dla innych – wtedy staje się pełne. Posługa hospicyjna to wymiana darów obustronna. My przede wszystkim otrzymujemy możliwość świadczenia dobra. Człowiek może realizować się tylko w posłudze dawania. Papież Franciszek wzywał żeby „być oczami dla niewidomego i nogami dla chromego”.
    Być oczami to znaczy również patrzeć głębiej.
  • Rada Ojca Świętego Franciszka dla tych co dłużej służą chorym jest wysoko podnosząca poprzeczkę: ” Pamiętajcie, że czas spędzony dla chorych jest czasem świętym”.
  • Profesor dr Krystyna de Walden – Gałuszko, przypomniała, że godność człowieka = wartość człowieka. Godność egzystencjalna jest zawarta w samym człowieku i pozostaje niezmienna. Choremu trzeba towarzyszyć a nie wychowywać.

To kilka wybranych myśli z bardzo bogatej w treści dwudniowej konferencji.
W sobotę wieczorem odbył się koncert poetycki, bardzo klimatyczny, p. Antoniny Krzysztoń.
Konferencja została zakończona w niedzielę uroczystą Mszą świętą i obiadem.

Dziękujemy ks. Markowi Kujawskiemu za umożliwienie nam uczestnictwa w tej konferencji, a także małżeństwu Katarzynie i Robertowi za wspólny wyjazd.